Co siać w lutym?

co wysiewać w lutym

Właśnie wchodzimy w okres, gdy już wszystkich działkowców i ogrodników amatorów swędzą ręce, każdy z nas już chce rozpocząć sezon i zacząć wysiewy. W sklepach ogrodniczych na półkach pojawiają się kolorowe opakowania nasion warzyw, pakowane hermetycznie i kuszą, niewiele osób, może się oprzeć zakupom.

Zbyt wczesny siew roślin nie zawsze jest dobrym rozwiązaniem, ponieważ rośliny nie mogą liczyć wtedy na dobre warunki świetlne i temperaturowe. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zrobić próbne niewielkie wysiewy do gruntu oraz przygotować sadzonki roślin na parapecie w domu lub w ogrzewanej szklarni. Styczeń pod względem temperatur był naprawdę dobry, mam nadzieję, że w lutym będzie podobnie i będę mógł siać i sadzić sporo nasion. Plany są naprawdę duże w tym roku, więcej informacji poniżej. 

co siać w lutym
Siew nasion szczypiorku w wielodoniczkach w lutym

Jakie warzywa wysiewamy w lutym?

Luty to świetny czas na rozpoczęcie wysiewu warzyw, ponieważ dzień wyraźnie się wydłuża, mamy więcej światła słonecznego, a temperatury powoli zaczynają rosnąć. W zależności od miejsca zamieszkania, możesz zacząć siać niektóre odporne i wczesne odmiany warzyw, takie jak szpinak, jarmuż, buraki, boćwina i marchew. Te warzywa mogą rosnąć w chłodniejszej pogodzie i dobrze poradzą sobie nawet wczesną wiosną. Można je osłonić przed niskimi temperaturami przy pomocy agrowłókniny wiosennej, która według mnie dobrze chroni rośliny przed spadkami temperatury. Jeszcze lepszym rozwiązaniem będzie tunel foliowy lub szklarnia z poliwęglanu, w których panuje wyższa temperatura oraz można zapewnić większą wilgotność podłoża.

Brokuły, kalafior, kapusta, pory i rzepa również mogą być sadzone w lutym, jeśli masz dostęp do ogrzewanej szklarni lub innych metod przedłużania sezonu, takich jak tunele foliowe. Warto również rozważyć zasadzenie grochu na wczesne zbiory, ponieważ jest to jedna z najtwardszych roślin o małych wymaganiach. Przy odpowiedniej ochronie przed mrozem i uważnym monitorowaniu poziomu wilgotności gleby, koniec lutego to idealny czas, aby zacząć myśleć o rozpoczęciu wysiewów w ogrodzie warzywnym lub przygotowanie rozsad na parapecie w domu. Dzięki temu będziemy mieli zapewnione zdrowe plony w nadchodzących miesiącach letnich.

W cieplejszym latach można zacząć siać pomidory, paprykę i bakłażany na przełomie lutego i marca, oczywiście mam na myśli siewy w pomieszczeniach ogrzewanych czyli przygotowanie rozsady, gotowych sadzonek roślin w doniczkach.

  • Bób
  • Kalarepa
  • Kapusta
  • Kalafior
  • Groch sześciotygodniowy
  • Szpinak
  • Sałata
  • Pietruszka
  • Marchewka
  • Rzodkiewka
  • Kapusta pak choi
  • Rzodkiewka
  • Czosnek wiosenny

Wszystkie wyżej wymienione warzywa siejemy w lutym. Większość z tych roślin to warzywa o małych wymaganiach. Sałata i szpinak to również doskonałe propozycje na lutowe nasadzenia; są to rośliny odporne na zimno, którym nie straszne są chłodniejsze temperatury wczesnej wiosny. Nie zapominajmy też o roślinach okopowych – cebula, marchew, rzodkiewka i rzepa świetnie się rozwijają, gdy są sadzone o tej porze roku. Mając do wyboru tak wiele wspaniałych warzyw i ziół, z pewnością będziesz mieć obfite zbiory w okresie letnim!

siew warzyw w lutym

Co siejemy w lutym – wysiew nasion na rozsadę

Uprawa warzyw z rozsady zdobywa wielu zwolenników, nie tylko wśród profesjonalnych ogrodników, ale również ogrodników amatorów. Ja też staram się przygotowywać samodzielnie sadzonki wielu warzyw.

Papryka to warzywo ciepłolubne, którego przygotowanie rozsady w domowych warunkach zajmuję około 12 tygodni, na miejsce stałe jest sadzone zwykle, gdy minie ryzyko przymrozków [zwykle jest to około 15 maja]. Paprykę należy wysiewać do doniczek wypełnionych dobrej jakości ziemią do wysiewu nasion około 15 lutego. To optymalny termin siewy, który zawsze staram się przestrzegać i u mnie sprawdza się dobrze. W tym terminie wysiewam zarówno paprykę słodką jak i również odmiany ostre. Nasiona papryki kiełkują około 2-3 tygodni, dlatego warto je podkiełkować na wacikach lub ręczniku papierowym, który umieszczam w ciepłym miejscu, to znacznie przyspiesza przygotowanie sadzonek. 

Bakłażan podobnie jak papryka to warzywo w Polsce uprawiane jako jednoroczne, które lubi ciepło, dlatego wprost do gruntu sadzimy je około w połowie maja, przygotowanie sadzonek w warunkach domowych zajmuje około 12 tygodni, więc najlepszym terminem wysiewu nasion jest połowa lutego, nawet trochę wcześniej. Warto podkiełkować wcześniej nasiona, młode sadzonki staram się podlewać wodą o temperaturze pokojowej.

Rabarbar to warzywo, które nie boi się zimna więc, w lutym można spokojnie wysiać nasiona do małych doniczek, a na początku marca umieścić je w ogrodzie, można przykryć je agrowłókniną lub umieścić w nieogrzewanym tunelu foliowym bądź inspekcie. 

Poziomki to rośliny, które potrzebują chłodu, aby dobrze wykiełkować, dlatego wysiewam je w lutym i umieszczam na zewnątrz. Nie straszne im nawet duże mrozy, jak tylko warunki im pozwolą młode roślinki zaczną się pojawiać w doniczkach, gdy trochę podrosną warto je przepikować pojedynczo do większych pojemników. Ja zawsze używam doniczek p9, które się doskonale sprawdzają. 

Por to warzywo, niezbędne w kuchni do wielu potraw, dlatego co roku mam ich co najmniej kilkadziesiąt. Niby można wysiewać nasiona pora wprost do gruntu, ale ja wolę przygotować rozsadę, ponieważ dzięki temu można je zacząć zbierać już na początku czerwca. Zawsze staram się posiać pory na początku lutego, ponieważ rosną one dość wolno, przynajmniej na początku. W połowie marca, gdy warunki pogodowe będą dość, dobre, czyli nie będzie przymrozków powyżej -5, to przenoszę rozsadę pora do tunelu nieogrzewanego, czasem staram się je zabezpieczyć dodatkowo agrowłókniną, która znakomicie chroni młode rośliny przed spadkami temperatury oraz ogranicza parowanie wody. Dodatkową osłonę z włókniny zdejmuje pod koniec marca, aby nie przegrzewać małych roślinek. 

Seler wysiewamy do skrzynek bądź doniczek na parapecie, jego nasiona wymagają do kiełkowania światła ,więc ich nie przykrywamy. Seler rośnie powoli, dlatego warto go wysiać na początku lutego, kiełkujące rośliny należy często podlewać rozproszonym strumieniem, aby nie dopuścić do przesychania. Można zastosować perelit lub wermikulit, które dobrze magazynują wodę i nie dopuszczają do szybkiego wysychania podłoża. Nie warto wysiewać nasion zbyt gęsto, ponieważ młode roślinki muszą mieć miejsce do wzrostu. 

Cebula to warzywo, które od niedawna jest uprawiane z rozsady, którą można przygotować w domu, po skiełkowaniu około połowy marca młode roślinki przenosimy do tunelu foliowego lub okrywamy agrowłókniną. 

sadzonki papryki wysiane w lutym

Jakie warzywa i zioła siejemy w lutym do gruntu?

To świetny czas na rozpoczęcie siewu warzyw i ziół. Siać i sadzić można również –

-bób

– groch sześciotygodniowy

– rukola

– szpinak

-roszponka

– pietruszka korzeniowa i naciowa

– sałata 

– koper włoski 

 Zioła takie jak;

-szczypiorek,

-tymianek,

-szałwia lekarska i rozmaryn [siew w pomieszczeniach ogrzewanych] są również idealne do wysiewu w lutym. 

Wszystkie one wymagają ciepła oraz światła słonecznego.

warzywa wysiane do gruntu i okryte agrowłókniną
Warzywa okryte agrowłókniną, siew do gruntu

Jakie kwiaty można wysiać w lutym?

Powoli rozpoczynamy również siewy kwiatów, można zacząć od pelargonii wielkokwiatowych, pod koniec miesiąca wysiewam również szałwie błyszczącą ,czyli jeden z moich ulubionych kwiatów. Spokojnie można również wysiewać pelargonie wielkokwiatową, to dobry moment na wysiew werbeny patagońskiej. 


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *